Адвокат Брацило Роман Леонідович

Професійний підхід - зважене рішення.

Загальні правила складання позовної заяви до суду

Обов'язкові вимоги до складання позовної заяви у цивільній справі закріплені у ч. 2 ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України (далі по тексту ЦПК України):

Позовна заява повинна містити:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;
3) зміст позовних вимог;
4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
7) перелік документів, що додаються до заяви.

Розглянемо по черзі кожну з наведених вимог.

1) найменування суду, до якого подається заява;

Складання будь-якої позовної заяви починається із зазначення найменування суду, в який вона буде подаватися. Це окреме питання, викладений у статті "В який суд подавати позовну заяву?"

2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;

Після найменування суду, необхідно вказати повні дані особи (позивача), яка подає позовну заяву - Прізвище, Ім'я, по Батькові/найменування організації. Скорочення неприпустимі, наприклад Іванов В. І.
Далі слід повністю написати адресу місця проживання або реєстрації позивача, з обов'язковим зазначенням поштового індексу.
Якщо позивач проживає за адресою реєстрації, то тут проблем немає. Якщо ж він зареєстрований за однією адресою, а проживає за іншою, то доцільно вказати всі адреси з відповідною поміткою: "Зареєстрований:", "Фактично проживаю:"
Як правило країну проживання не пишуть, але місто, область, селище вказувати обов'язково.
 
Після адреси потрібно обов'язково вказати свій телефон. Якщо телефону немає, то слід так і написати: «Засоби зв'язку відсутні». Просто залишати порожній рядок замість відсутнього номера телефону не можна, так як це буде вважатися, що позивач забув його написати.
 
Аналогічним чином заповнюються дані особи/організації до кому пред'являється позовну заяву (відповідач). Якщо не відомий номер телефону відповідача, слід писати «Засоби зв'язку невідомі».
 

Коли позовна заява складається представником позивача (адвокатом, будь людиною за дорученням), то спочатку необхідно описати всі дані представника: П.І.Б., адреса, телефон, потім вказати, що «діє в інтересах:» і далі всі дані самого позивача.

3) зміст позовних вимог;

 

Зміст позовних вимог – те, що ви просите від суду.
Це найважливіший момент складання позовної заяви на практиці вже склалися певні правила його написання.
Резолютивну частину позовної заяви слід писати від третьої особи, навіть не дивлячись на те, що за текстом позову було від першої.
Обов'язково вказувати П.І.Б./найменування позивача і відповідача.
 
Наприклад, якщо напишете: «стягнути на мою користь суму у розмірі 1000 грн.», це буде неправильно, оскільки незрозуміло, з кого і на користь кого стягати, що це за сума.
Правильним буде: «Стягнути з Петрова Петра Петровича на користь Іванова Івана Івановича суму боргу за договором позики від 01 січня 2015 року у розмірі 1000 грн.»
 
Також в більшості позовних заяв потрібно трохи «розшифрувати» об'єкт спору (що ви стягуєте, для чого, у зв'язку з чим).
 
Так, «стягнути з Іванова Івана Івановича на користь Іванової Ірини Іванівни» аліменти в розмірі ¼ від всіх видів доходів Іванова Івана Івановича...» буде неправильним, оскільки не вказано для чого стягуються аліменти.
Правильно:
«Стягнути з Іванова Івана Івановича на користь Іванової Ірини Іванівни» кошти (аліменти) на утримання доньки Іванової Аліни Іванівни 10.10.2011 р. у розмірі ¼ від всіх видів доходів Іванова Івана Івановича...»

4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;

Якщо ви просите від суду стягнути гроші, майно, взагалі щось матеріальне, то необхідно в позовній заяві окремо вказати суму або вартість майна, тобто ціну позову. Надалі від ціни позову ви будете сплачувати судовий збір. Детально це викладено у ст. 80 ЦПК України.
По нематеріальних позовах її вказувати не потрібно, оскільки вона відсутня, наприклад по розлученню, виселенню тощо. 

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;

Це сам текст позовної заяви, його фабула.
Загальне правило – писати коротко, чітко, з викладенням усіх важливих обставин, необхідних для вирішення спору.
Не потрібно «лити воду», висловлювати емоції, обурення (за винятком справ про відшкодування моральної шкоди). Дотримуйтеся хронології подій, якщо до звернення в суд, спір вирішувався іншими органами (прокуратура, міліція, виконком, керівник установи тощо) - опишіть це.
 
В позовній заяві слід зробити посилання і короткий виклад статей законів, постанов, наказів, в яких описано рішення вашого спору.
Певних вимог, де в позовній заяві робити вставку тексту статті немає. Можна це робити по всьому тексту, можна розділити позовну заяву умовно на дві частини – спочатку йде виклад обставин, а після них зміст нормативно-правових актів.
 
Не потрібно захаращувати позов повним викладом всієї статті закону, на яку посилаєтесь. Якщо стаття містить велику кількість пунктів або перерахувань, а вам потрібен тільки один, його й описуйте в заяві.
Робіть загальноприйняті скорочення нормативних актів, наприклад замість «Кодексу України про адміністративні правопорушень» вкажіть - КУпАП.
Якщо вам потрібно по тексту приводити кілька посилань на різні статті одного нормативного акта з довгою назвою, то перший раз напишіть його назву і поряд, у дужках, вкажіть його скорочення. Інакше, якщо кожен раз друкувати всю назву, то більша частина тексту позовної заяви доведеться тільки на заголовок закону, що ускладнить сприйняття потрібних обставин, на які ви б хотіли звернути увагу суду.
 
Приклад:
Розпорядження Кабінету міністрів України № 41-р від 21.01.2015 «Про друковані засоби масової інформації загальнодержавної та місцевої сфери розповсюдження, в яких у 2015 році розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме, повістки про виклик підозрюваного, обвинуваченого та інформація про процесуальні документи» (читати далі по тексту Розпорядження)

 

Наприклад:
Розпорядження Кабінету міністрів України № 41-р від 21.01.2015 «Про друковані засоби масової інформації загальнодержавної та місцевої сфери розповсюдження, в яких у 2015 році розміщуються оголошення про виклик до суду відповідача, третіх осіб, свідків, місце фактичного проживання (перебування) яких невідоме, повістки про виклик підозрюваного, обвинуваченого та інформація про процесуальні документи» (читати далі по тексту Розпорядження)

6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;

Як правило, кожне слово, написане в позовній заяві потрібно підтвердити, тобто зробити посилання на доказ.
Як це оформляти, кожен вирішує по своєму. Можна після кожного твердження (факту) в дужках писати назву доказу або їх впровадити в самий виклад.
 
Приклад:
«Іванов В. І. з 2012 року не проживає в займаній квартирі. (акт вуличного комітету від 20.01.2015)»
або
«Іванов В. І. з 2012 року не проживає в займаній квартирі, що підтверджується актом вуличного комітету від 20.01.2015»
 
Деякі обставини  можна не підтверджувати, але про це треба прямо вказувати в позовній заяві. Це не означає, що можна просто написати – доказів немає, так як вони загублені/не отримані і т. д.

У даному випадку мається на увазі звільнення від доказування обставин, які вже були підтверджені в інших справах, або вони є загальновідомими. Докладніше з цим можна ознайомитися у  ст. 61 ЦПК України.

 

7) перелік документів, що додаються до заяви.

 

Після резолютивної частини позовної заява викладається перелік всіх документів (доказів), які необхідні для вирішення спору. Робиться це звичайним списком з заголовком «Додатки» або «Перелік документів»
 
Позовну заяву слід підписати і поставити дату її складання. Це робиться в самому кінці, після "Додатків".