Адвокат Брацило Роман Леонідович

Професійний підхід - зважене рішення.

Дозвіл на виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди одного з батьків

За загальним правилом виїзд за межі України дитини, яка не досягла 16 років, здійснюється у супроводі батьків, або одного з батьків за наявності нотаріально засвідченої згоди другого з батьків.

Це передбачено Правилами перетинання державного кордону громадянами України

3. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) (далі - батьки) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.

4. Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;  

Також правилами передбачено виїзд дитини у супроводі одного з батьків, без згоди другого:

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків:
якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтвіпро народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;

у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

свідоцтва про смерть другого з батьків;
рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; 
довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).  

Для отримання рішення суду про дозвіл на виїзд дитини без згоди одного з батьків, необхідно звернутися до суду з відповідною позовною заявою.
Заявником (позивачем) буде один з батьків, який разом з дитиною виїжджає за межі України, відповідачем є той з батьків, який не дає згоду на виїзд.
 
Для складання такої позовної заяви будуть потрібні наступні документи:
- паспорт заявника;
- свідоцтво про народження дитини;
- свідоцтво про шлюб;
- путівки, квитки, запрошення, тобто будь-які документи, з яких можна зрозуміти куди їде дитина.
Всі документи готуються в 3-х примірниках.
 
По такій категорії справ, в судовому засіданні буде присутній представник служби у справах дітей, тому в позовній заяві, в якості третьої особи, слід вказати цю службу.
 
Судовий збір на 01.08.2017 становить 640 грн.

Пільги щодо сплати судового збору